Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/vps452369.ovh.net/konferencja.srm.wroclaw.pl/wp-includes/functions.php on line 6114
prof. dr hab. Łukasz Błaszczak - XXIX Krajowa Konferencja Rzeczoznawców Majątkowch

prof. dr hab. Łukasz Błaszczak

Uniwersytet Wrocławski

prof. dr hab. Łukasz Błaszczak

profesor nauk prawnych, cywilista, specjalista w zakresie postępowania cywilnego, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, radca prawny. Arbiter orzekający w postępowaniach prowadzonych przed Sądem Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan w Warszawie. Redaktor naczelny kwartalnik ADR. Arbitraż i Mediacja. Autor przeszło stu czterdziestu publikacji naukowych. Wspólnik spółki prawniczej w siedzibą we Wrocławiu. W praktyce zawodowej specjalizuje się w postępowaniach sądowych i arbitrażowych. Uczestniczył w wielu skomplikowanych procesach sądowych i reprezentował liczne podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne.

Streszczenie do tematu wystąpienia

Regulacja art. 2781 kodeksu postępowania cywilnego jest regulacją nową, która została wprowadzona nowelizacją z 2019 r. W postępowaniach wszczętych przed wprowadzeniem przytoczonej regulacji opinia sporządzona w innej sprawie mogła być wykorzystana wyłącznie jako materiał dowodowy mający znaczenie dla dokonania ustaleń wymagających wiedzy specjalistycznej wyłącznie, gdy druga strona wyraziła na to zgodę. W przeciwnym razie taka opinia była traktowana jako dokument podlegający ocenie wg innych kryteriów, aniżeli dowód z opinii biegłego. Opinia była traktowana tożsamo z pozasądową ekspertyzą, tj. jako dokument prywatny. Ustawodawca uzależnia możliwość uznania opinii sporządzonej w innym postępowaniu za dowód z opinii biegłego na potrzeby postępowania cywilnego od kumulatywnego zaistnienia dwóch przesłanek. Po pierwsze, musi to być opinia sporządzona na zlecenie uprawnionego organu władzy publicznej, po drugie – ma być przeprowadzona w postępowaniu prowadzonym na podstawie odrębnych przepisów ustawy. Ustawodawca nie ogranicza przy tym dopuszczalności wykorzystania w toku postępowania cywilnego opinii sporządzonej na potrzeby innego postępowania poprzez wskazanie typów postępowań czy też organów zlecających opracowanie opinii.

Oznacza to, że poprzez dodanie art. 2781 KPC usankcjonowano możliwość dopuszczenia i przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego, która została sporządzona w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę, tj. w postępowaniu karnym, administracyjnym, cywilnym, a także innym postępowaniu regulowanym odrębnymi aktami prawnymi.

Regulacja dopuszczająca możliwość wykorzystania w toku postępowania sądowego dowodu z opinii sporządzonej na zlecenie organu władzy publicznej w innym postępowaniu ma istotne znaczenie procesowe, bowiem do 6.11.2019 r. walor dowodu z opinii biegłego miał jedynie dowód dopuszczony i przeprowadzony przez sąd orzekający w danej sprawie.

Odnosząc brzmienie art. 2781 KPC do naczelnych zasad postępowania cywilnego, trzeba dostrzec, że ta regulacja stanowi wyjątek od wyrażonej w art. 235 § 1 KPC zasady bezpośredniości, zgodnie z którą postępowanie dowodowe odbywa się przed sądem orzekającym, chyba że sprzeciwia się temu charakter dowodu albo wzgląd na poważne niedogodności lub niewspółmierność kosztów w stosunku do przedmiotu sporu. Nie należy traktować możliwości wykorzystania w toku postępowania sądowego dowodu z opinii sporządzonej na zlecenie organu władzy publicznej w innym postępowaniu jako alternatywy dla realizacji zasady bezpośredniości (jak w przypadku przeprowadzenia dowodów z użyciem nowoczesnych rozwiązań technologicznych – np. wideokonferencji), ale jako dopuszczalny przez ustawodawcę wyjątek. Możliwości alternatywnej realizacji zasady bezpośredniości ewoluowały wraz z wdrażaniem nowoczesnych technologii i ich wykorzystaniem przez wymiar sprawiedliwości.